The Costs of Education…..Continued

I have to give a nod of thanks to ChaliceChick for bringing in Law (and implicitly, medicine) when talking about the costs of education. I purposefully didn’t bring up Law and Medicine because I know that there are people who read this blog who can talk about those much better than I can.  

How did I come up with the $64,000 on the low end for undergraduate studies?  As I said, I used the University of Missouri as my example. At Mizzou, for in-state students the cost for classes is $245.60 per credit hour.  Now let’s assume that the typical student will take 24 hours in an academic year.  That means that tuition is $5,894.40.  This is before fees.  The biggests fees are the Recreational Facility fee, the Student Activity fee, the Information Tech fee (which is charged by the number of credit hours a student is taking), and the Prepaid Health fee (which is charged to all students taking more than 6 hours). There are other smaller fees and this does not count the fees associated with particular classes  like I mentioned in the first post. 

But focus on the fact that tuition, before fees, for 24 hours is almost $6,000. On the face of it that is not particularly bad, but that’s before fees.  And don’t forget that if a student is going to take a course in certain departments (business, music, journalism, etc.), there are more fees to be paid. So it could EASILY become that tuition and fees alone would take you to over $7,000. And the costs of housing and food and washing clothes haven’t been added yet.

So right now we’re at $7,000.

Let’s add in housing and food.

If a student wants to stay at a renovated dorm (and there are only 5 not renovated, and they will eventually be renovated), the cost is $4,845 if that student shares a room.

$7,000 + $4,845= $11,845.  And food hasn’t been added.

So we’re $155 away from $12,000.

Time to add in food.

There are a choice of meal plans. The basic plans range from $1,960 to $3,440. This all depends on the number of meals one gets in a week.  Assume that the student picks either 17 meals a week or 21 meals a week.  If the student picks 17 meals the price is $3,110. If the student picks 21 meals the price is $3,440.

$11,845 + $3,110(17 meals)= $14,955.          or          $11,845 + $3,440(21 meals)= $15,285.

So we’re looking at either right at $15,000 or at $15,300.

This, my friends, does not include books or washing clothes (or even getting home for breaks). So let’s add those in.

Most schools tell students to expect to pay about $1,000 for books in a year.

That makes it: $14,955 + $1,000= $15,955          or          $15,285 + $1,000= $16,285.

Now, add in washing clothes.  On my financial aid form they give the amount of $300 for incidentials. So that’s the number we’ll use for this.

That makes it: $15,955 + $300= $16,255          or          $16,285 + $300= $16,585.

For 4 years the totals will be: $16,255 x 4= $65,020          or          $16,585 x 4= $66,340.

This is at the University of Missouri. Not the most expensive state school out there. And the total is only if the student takes 24 hours in a year. And that none of those classes are a business class, a journalism class and so forth.

Now if we’re talking about somewhere between $64,000 and $68,000 for a state college, what does this say?  And this is only for undergraduate education. We all know graduate education is always more expensive.

UUs talk so much about social justice, where is the UU outrage at the costs of education in this country?

More later…….I’m sure.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s